Yükleniyor...

Dereboyu Caddesi no:25 Beşiktaş İstanbul

ENJEKSİYON TEDAVİSİ

Kuyruk Sokumu Ağrısı Hakkında Faydalı Bilgiler Burada ENJEKSİYON TEDAVİSİ

  LOKAL ANESTEZİKENJEKSİYONU

Ağrının kuyruk sokumu kaynaklı olup olmamasını anlama adına,birnevi test enjeksiyonudur.Eğer kuyruk sokumuna yapılan bu enjeksiyon ağrınızı birkaç saat geçiriyor ise ağrınız kuyruksokumu kaynaklıdır.Daha çok tanı amaçlı kullanılır.

Amerika'daki bazı doktorlar bu lokal anestezik maddeyi ganglion impar denilen kuyruk sokumu sinir ağına birkaç kere uygulamış ve hastanın ağrısının azaldığını görmüşlerdir.


KORTİZOSTEROİD ENJEKSİYONLARI

Türkiye'de malesef ortopedi doktarları tarafından genellikle hastaneye gittiğinizde standart yapılacak ilk tedavidir.

              Kortizosteroid etkiniği çok uzun süren ağrı kesici bir maddedir.Çoğu hastada 3 aydan 1 yıla kadar uzayabilen kuyruk sokumu ağrısını ya tamamen kesen ya da yüksek oranda rahatlatan etkinliği vardır.Bu enjeksiyonları tekrarlama konusu doktorlar tarafından tartışma konusudur.Çok defa tekrarlanan enjeksiyonlar doku kaybına sebebiyet verebileceğinden çoğu doktor tarafından en fazla 2 -3 kere uygulanır.Buna karşın yılda 2 defa yapılabilir diyen doktor görüşleri de mevcuttur.İyice bu enjeksiyonun vücuda etkilerini araştırmadan tekrarlayan enjeksiyonları yaptırmanızı gözden geçirmeniz gerekir.

         

  Doktorlar eğer bu enjeksiyon sizde bir dönem ağrıdan tamamen kurtulmanızı sağlıyorsa ameliyat için iyi bir anlam taşıdığını düşünebilir.Üç çeşit bu enjeksiyonu vurma yöntemi vardır:

             1.Kuyruk sokumu çevresine yapılan enjeksiyon:Bu yöntemde kuyruk sokumu çevresindeki dokulara bu enjeksiyon yapılır.Bu enjeksiyon yöntemiyle ilgili yapılan çalışmalarda %60 oranında iğneninde yapıldıktan sonra başarılı olduğu,%45 oranında ise uzun vadede ağrıyı geçirdiği belirtilmiştir.

            2.Manipülasyonla birlikte kuyruk sokumu çevresine enjeksiyon yapılması:Bu yöntemde doktor önce kuyruk sokumu çevresindeki dokulara lokal anestezik ve kortizosterod enjekte ediyor daha sonrasında yaklaşık bir dakika süren kuyruk sokumunu yerine oturtma işlemini gerçekleştiriyor.Bazı doktorlar bu işlemi hastanın ağrı hissetmemesi, hastanın ağrıyı hissedince kıpırdaması ve enjeksiyon noktasının doğru yapılamaması gibi sebeplerle genel anestezi altında yapmayı tercih ediyor.Yurtdışında yapılan çalışmalarda bu yöntemin %85 oranında iğne yapılır yapılmaz başarılı olduğu,%60 oranında ise uzun vadede başarılı olduğu belirtilmiştir.

            3.Kuyruk sokumu kemikleri arasına yapılan enjeksiyon:Bu yöntemde hastanın ayakta ve otururken çekilen röntegine,mr ına bakılarak etkilenen kemik tespit ediliyor ve skopi denilen ameliyatahane de görüntülemeyi mümkün kılan röntgen cihazı altında hasar alan eklemlerine enjeksiyon yapılıyor. Dr Miagne (Fransa'da bu alanda çalışan bir doktor) bu yöntemi yaklaşık 500 hastaya uyguladığını belirtmiş ve bunların %60 70 inde enjeksiyon sonrasında ağrının kaybolduğunu,%30 unda ise uzun dönemde de başarılı olduğunu belirtmiştir.

PLOROTERAPİ YÖNTEM
 

Proloterapi akut ve kronik eklem ağrılarının tedavisinde kullanılan bir tedavi metodudur.
Başta Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İtalya, Japonya olmak üzere birçok gelişmiş ülkede yaygın olarak kullanılır.

 Proloterapi kuyruk sokumu dahil eklem problemlerinde direk ağrıyı tedavi eden değil, hastalığın kendisini tedavi ederek ağrıların ortadan kalkmasını yada azalmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir.


Proloterapi enjeksiyonlarda kortizon kullanılmaz.

           Kuyruk sokumu ağrısında kullanımı yurtdışında birkaç doktor tarafından manipülyona rağmen tekrar tekrar yerinden çıkan aşırı hareket eden kuyruk sokumunun tedavisinde manipülasyondan sonra seanslar halinde kullanıldığı belirtilmiştir.

AKAPUNTUR

   Akapunturun tarihçesi Çin'e dayanır.Ülkemizde doktorların uygulama alanında kuyruk sokumu sıklıkla yer almaz.Fakat dünyada kuyruk sokumu ağrısı için çok sık kullanılmaktadır.Akapuntur tedavisinde iğneler genellikle kuyruk sokumunda ağrının hassas olduğu yerlere değil özel noktalara yerleştirilir.Çalışma prensibi vücütta endorfin (vücutta bulunan morfin; opiat benzeri etki gösteren peptit yapıda hormonlardır. İnsan vücudunda ağrıyan dokularda ağrının azalması için beyin dokuları tarafından üretilen hormonlara verilen isimdir.) hormonunu harekete geçirmeye ve geçici olarak ağrıyı bloklamaya dayanır.Kuyruk sokumu ağrısında birçok hasta ağrılarının azaldığı fakat bunun geçici bir süre devam ettiğini daha sonra ağrının tekrar geri geldiğini belirtmiştir.IMS(KAS İÇİ UYARMA YÖNTEMİ) VE MEZOTERAPİ

IMS(Kas içi uyarma yöntemi)

   Bu yöntemde ağrının olduğu bölgede kaç içine akapuntur iğneleri yerleştirilir.Bu yönteme hakim uzmanlar tarafından genellikle uzun süreli ağrılar için kullanılır.

MEZOTERAPİ

 

  Bu yöntem Fransa'da ortaya çıkmıştır.Birçok ağrı tedavisinde kullanılır.Çalışma prensibi küçük elektronik enjeksiyonları derinin hemen altına yerleştirirek o bölgedeki sinirleri uyarmaya dayanır.Bu yöntem Fransa'da Portekizde ağrı tedavisi için kullanılırken Amerika'da daha çok kozmetik sektörde,yağ hücrelerini azaltma amacıyla kullanılır.