Yükleniyor...

Dereboyu Caddesi no:25 Beşiktaş İstanbul

KOKSİKS EKSİZYONU

Kuyruk Sokumu Ağrısı Hakkında Faydalı Bilgiler Burada KOKSİKS EKSİZYONU

Koksiks eksizyonu kuyruk sokumunun cerrahi olarak çıkarılması işlemidir.Şöyle bir düşündüğümüzde günümüz modern tıppında bir yerimiz ağrıyo diyo onu kesip atmak delice bir fikir gibi gelir.Örneğin kolumuz ağrıyo diye kolumuzu kestiremeyiz.

                Sizde kuyruk sokumu ağrısıyla bir doktora başvurduğunuzda kuyruk sokumunun tamamen gereksiz bir yapı olduğu, hiçbir işe yaramadığı kuyruk sokumunu çıkartarak tamamen eski hayatınıza hiç ağrı olmadan geri dönebileceğiniz gibi söylemler duyabilirsiniz.Bu söylemler içinde birçok yanlış bulundurur:

                Bunlardan ilki biz insanlar olarak gerçek bir kuyruğa sahip değiliz ve kuyruk sokumu da vücudumuz için gereksiz bir yapı değil.Kuyruk sokumu pelvik tabandaki kas,ligament ve tendonların yapışma noktasıdır.

                İkincisi ise kuyruk sokumunun cerrahi olarak çıkarılmasına karşın çoğu insanda hala derecesi ameliyattan öncekine göre az da olsa bir ağrı kalabilir.Ayrıca çok kolay denilen bu ameliyat 6 ay ile 12 ay arasında bir iyileşme süresi gerektitir.Avrupa ve Amerika’da kuyruk sokumunu ağrısını konservatif olaraf ameliyat dışı tekniklerle iyileştirme konusunda uzmanlaşmış doktorlar tarafından hastanın cerrahi tedaviye yönledirilme oranı %3 ile %5 arasında değişmektedir.

                Kuyruk sokumu ağrısı tedavisi son derece tartışmalı bir konudur ve çoğu doktor kuyruk sokumunun cerrahi olarak çıkarılmasının kuyruk sokumu çevresinde bir tümör ,kanser durumunda uygulanması ve birçok kez konservatif tedavi denenmiş ama inatçı ,tedaviye direnç gösteren ve sakatlayıcı olmaya başlamış kuyruk sokumu ağrısı olan insanlara uygulanması gerektiğini belirtmişlerdir.

                Aşağıdaki videoda kuyruk sokumunu çıkartma ameliyatını izleyebilirsinizKuyruk sokumunu çıkartma işlemiyle ilgili Türkiye’de ve diğer ülkelerde yayınlanmış birçok araştırma vardır.Aşağıdaki pdf te İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Tramvatoloji kliniğinde yapılmış araştırmayı okuyabilirsiniz.

İlgili Çalışma

Özet

                Koksidini nedeniyle uygulanan konservatif tedaviye yanıt alınamayan olgularda koksiks eksizyonu sonuçları değerlendirildi.
Toplamda 24 hastaya koksiks eksizyonu uygulandı.Hiçbir hastada eksizyon için tekrar ameliyat gerekmedi.13 hastada mükemmel, 7 hastada iyi, 2 hastada orta, 2 hastada kötü sonuç elde edildi.

                Aşağıdaki çalışmada Ankara Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Tramvatoloji kliniği ve Gediz Devlet Hastanesi’nin birlikte yürüttüğü çalışmayı okuyabilirsiniz.

İlgili Çalışma

Özet

                Konservatif tedaviye dirençli olgularda koksiks eksizyonunun sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.13 hastaya koksiks eksizyonu uygulandı.8 hastada mükemmel, 3 hastada iyi, 1 hastada orta, 1 hastada kötü sonuç elde edildi.