Yükleniyor...

Dereboyu Caddesi no:25 Beşiktaş İstanbul

Tanı Yöntemleri

Kuyruk Sokumu Ağrısı Hakkında Faydalı Bilgiler Burada Tanı Yöntemleri

Kuyruk Sokumu Ağrısı Tanı Yöntemleri

Kuyruk sokumu ağrısı başladığı zaman genellikle ağrının kaynağının ne olduğu araştırılır. Bunun için sizi birçok branşın görmesi istenebilir. Tanı koymada ayakta ve oturur pozisyonda çekilen röntgen, elle muaynene, MR ,bilgisayarlı tomogrofi ve kolonoskopi istenebilir.Ağrıyı tedavi etmede tanının ne olduğu son derece önemlidir.Kuyruk sokumunda bir parçanın kırılması çıkması veya kuyruk sokumunun eğildiği durumlarda yapılacak tedaviyle ağrıya neden olabilecek başka nedenlerde (örneğin kuyruk sokumunda kist, tümör,kanser,kıl dönmesi,kalın bağırsaktaki problemler....) yapılacak tedavi farklılık arz etmektedir.Bu bahsedilen diğer nedenlerde oturma durumunda ağrıya neden olabilir ve sizi rahatsız edebilir.Bu sebeple doktor tarafından konulacak tanı son derece önemlidir.

                Çoğu durumda ağrının koksidini kaynaklı olup olmadığını anlamak için doktorlar tarafından 2 çeşit test uygulanır.Bunlar kuyruk sokumuna yapılan lokal enjeksiyon ve oturur/ayakta pozisyonda çekilen röntgendir.

                Lokal anestezik enjeksiyonu uygulamasında doktor kuyruk sokumu çevresine lokal anestezik enjeksiyonu enjekte eder ve o gün içinde size bir iki saat oturmanızı söyler eğer bu süre zarfında ağrınız geçiyorsa ağrınızın koksidini kaynaklı olduğunu size bildirir.Eğer lokal anestezik enjeksiyonu ağrınızda en ufak bir azaltma meydana getirmiyorsa doktor size ağrınızın nedeninin başka bir şeyden kaynaklı olduğunu söyleyebilir.Bu teknik

Fred A. Marx, Monroe Louisiana, USA

Techniques In Coloproctology Vol.4 - No.1 - 1996

UCP News - Official Journal of UCP Club

The Italian Association of Coloproctology Units çalışmasında bildirilmiştir.

                Oturur pozisyonda ve ayakta çekilen röntgende ise kuyruk sokumunda herhangi bir açı değişimi olup olmadığı,kuyruk sokumundan ayrılan parçanın olup olmadığı, eğer ayrılan parça varsa bunun ne kadar hareketli olduğu kaç derecelik açı yaptığı, kalın bağırsağa ne kadar baskı yaptığı gibi veriler anlaşılabilir.Bu yöntem bu konuda uzmanlaşmış Fransız doktor Jean-Yves Maigne tarafından bulunmuştur.Ülkemizde bu yöntemi genellikle koksidini tedavisinde uzlanmaşmış doktorlar kullanmaktadır.Çekilen röntgen sayesinde bazı doktorlar tarafından kortizon steroid enjeksiyonun tam nereye yapılacağı da planlanabilmektedir.Türkiye’de sayısı çok az olan açık MR da oturur pozisyonda ve ayakta görüntü alma imkanı sağlamaktadır.Bu yöntemi de bazı doktorlar kullanmaktadır.

                linki tıklayarak Dr Maigne nin oturur/ayakta pozisyonda çekilen röntgenle ilgili çalışmasını bulabilirsiniz.Birebir çevirip siteme koymanın doğru olmadığına inandığımdan eğer ingilizceniz yetersizse info@kuyruksokumuagrisi.com a mail atabilir bu çalışmanın benim çevirdiğim türkçe karşılığını okuyabilirsiniz.Aşağıdaki örneklerde oturur pozisyondayken çekilen filmde kuyruk sokumundan ayrılan parçaların ne denli hareket ettiklerini görebilirsiniz.


Kuyruk Sokumu Ağrısı Hakkında Faydalı Bilgiler Burada Personellerimiz

If you need a doctor for to consectetuer Lorem ipsum dolor, consectetur adipiscing elit. Ut volutpat eros adipiscing nonummy.