Yükleniyor...

Dereboyu Caddesi no:25 Beşiktaş İstanbul

Sempatik Sinir Sisteminin Kuyruk Sokumundaki Ağrısı

Kuyruk Sokumu Ağrısı Hakkında Faydalı Bilgiler Burada Sempatik Sinir Sisteminin Kuyruk Sokumundaki Ağrısı

Sempatik Sinir Sisteminin Kuyruk Sokumundaki Ağrısı

Sempatik Sinir Sistemi Nedir?

Vücüdumuzdaki sinirler çok çeşitlidir.Sinirlerimizin bazıları istediğimiz hareketleri kontrol eden kasları çalıştırırken bazıları istem dışı hareketlere bağlı kasları kontrol eder.Bu istemsiz yapılan hareketleri ve organların çalışmasını kontrol eden sinirlere otonom sinirler denir.Otonom sinir sistemide sempatik ve parasempatik sinir sistemi olarak ikiye ayrılır.Sempatik sinirler sistemi korku, heyecan, durumunda vücudu bu duruma hazır hale getitir.Örneğin yolda bir yılanla karşılaşıldığında kan basıncı yükselir,göz bebekleri büyür,vücudumuzdaki kaslar kasılır,kaslarımız ya yılana birşeyle vurmaya ya da koşmaya hazır hale gelir.

Paresempatik Sinir Sistemi Nedir?

Paresempatik sinir sistemi, sempatik sinir sisteminin tam tersi etkileri getirir.Vücud hareketlerini yavaşlatır, organlara gönderdiği sinyallerle vücuttaki enerjinin korunmasını sağlar.

 

Bazen sempatik sinir sisteminin aşırı ve uzun süre çalışması durumunda sürekli ağrı sendromuna dönüşebilir.İngilizcesi olan okuyucalarım Complex Regional Pain Syndrome(CRPS) ve Reflex Sympathetic(RSD) başlıklarını ayrıntılı inceleyebilir.Ben burada fazla içeriğine girmeyeceğim.

 

Kompleks bölgesel ağrı sendromu (CRPS) nedir?

Kompleks bölgesel ağrı sendromu, vücudun bir bölgesinde ciddi ve kronik ağrı oluşumudur.Bu ağrı tipinde ağrı sempatik sinir sisteminin aşırı çalışması sonucu oluşur.

Kuyruk sokumunda da sempatik sinir sisteminin aşırı çalışmasına bağlı ağrı oluşabilir.Kuyruk sokumunun hemen arkasında İmpar Ganglion denilen sempatik sinir ağı yer alır.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Hakkında Faydalı Bilgiler Burada Personellerimiz

If you need a doctor for to consectetuer Lorem ipsum dolor, consectetur adipiscing elit. Ut volutpat eros adipiscing nonummy.