Yükleniyor...

Dereboyu Caddesi no:25 Beşiktaş İstanbul

Kuyruk Sokumunun Anormal Pozisyonu

Kuyruk Sokumu Ağrısı Hakkında Faydalı Bilgiler Burada Kuyruk Sokumunun Anormal Pozisyonu

Kuyruk Sokumunun Anormal Pozisyonu

Her insanda kuyruk sokumu kemiğinin açısı birbirinden farklılık gösterebilir.Fakat kuyruk sokumu kemiğinin içeri doğru dönmesi veya dışarı doğru dönmesi çok farklı problemlere neden olabilir.Kuyruk sokumu kemiğini içerden ve dışarıdan etkileyen kuvvetler vardır. Bu kuvvetlerin etkileşimi kuyruk sokumunun yaptığı açıyla farklılık göstermektedir.Aşağıda bu anormal açıları inceliyeceğiz.

 

Kuyruk Sokumunun Aşırı İçe Dönmesi

Normalde kuyruk sokumumuz oturduğumuz zaman pelvis içinde bir açı yapar.Bu açı kuyruk sokumunu dış darbelere karşı korunaklı hale getirir, kuyruk sokumunun sandalye ile direk temasını önler,kuyruk sokumuna binen yükü azaltır.Fakat bazı nedenlerden ötürü bu açı aşığadaki resimdeki gibi olabilir.Kuyruk sokumun aşırı içe dönmesi dışkılama problemine yol açabilir.Yapısal olarak kuyruk sokumu kemiğimiz kalın bağırsağa çok yakındır ve kuyruk sokumu aşırı içe döndüğü zaman kuyruk sokumunun ucu kalın bağırsağın son kısmına temas edebilir ve kabızlık problemlerine yol açabilir.Çok nadir olarakda dışkılama sırasında ağrı duyulduğu bildirilmiştir.

                Kuyruk sokumunun aşırı içe dönük olması normal doğum esnasında problem çıkartabilir.Doğum sırasında bebek doğum kanalından geçerken aşırı içe dönmüş kuyruk sokumu bebeğin geçişine engel teşkil etmektedir.Bebeğin doğum kanalından geçerken kafasının ve omuzlarının yaptığı basınç, annenin kuyruk sokumun çıkmasına neden olabilir hatta kırabilir.

 

Kuyruk Sokumunun Aşırı Dışa Dönmesi


Bir diğer kuyruk sokumunun anormal pozisyonu ise kuyruk sokumunun aşırı dışa dönmesidir.Bu şekilde olan bir kuyruk sokumunda, oturduğumuzda kuyruk sokumu kemiğimiz sandalyeye temas edebilir.Gövdenin tüm yükü kuyruk sokumuna baskı yapabilir.Bu aşırı baskı ağrıya neden olabilir,kuyruk sokumunda artrit gelişebilir,kuyruk sokumu yerinden çıkabilir.

Ayrıca kuyruk sokumunun aşırı dışa dönmesi, oluşabilecek herhangi bir tramvaya karşı kuyruk sokumunu daha korumasız kılar.

 

Kuyruk Sokumu Ağrısı Hakkında Faydalı Bilgiler Burada Personellerimiz

If you need a doctor for to consectetuer Lorem ipsum dolor, consectetur adipiscing elit. Ut volutpat eros adipiscing nonummy.