Yükleniyor...

Dereboyu Caddesi no:25 Beşiktaş İstanbul

Kuyruk Sokumunda Kemik Çıkıntısı

Kuyruk Sokumu Ağrısı Hakkında Faydalı Bilgiler Burada Kuyruk Sokumunda Kemik Çıkıntısı

                                                     Kuyruk Sokumunda Kemik Çıkıntısı

 

Kuyruk sokumunda kemik çıkıntısı varlığı kuyruk sokumu kemiklerinin normal sınırı dışında kemik yapının yer alması durumudur.

Aynı topuk dikeninde olduğu gibi kuyruk sokumu kemiğinde de kemik çıkıntısı oluşabilir.Bu kemik çıkınıtısı genellikle kuyruk sokumunun en ucunda oluşur.Fakat kuyruk sokumu kemiğini oluşturan diğer kemiklerde de oluşması mümkündür.

Kuyruk sokumunda oluşan kemik çıkıntısının yapısı kuyruk sokumu kemiklerininkine benzer.Tek farkı arkasındaki kemiğin öne veya yukarıya doğru açı yapmış halidir.

Kuyruk sokumundaki kemik çıkıntısı oturduğumuzda çevresindeki yapılara baskı yapar.Bu baskı sonucu ağrı oluşur.Bu kemik çıkıntısı bulunduğu yere göre farklı türde rahatsızlık verebilir.Örneğin kemik çıkıntısının pelvik tabana doğru oluşması kuyruk sokumunun daha fazla vücut ağırlığı taşımasına yol açabildiğinden şiddetli bir ağrı oluşturabilir.Kemik çıkıntısının pelvik taban dışına doğru çıkıntısı kuyruk sokumu kemiğinin oturduğumuz zeminle daha fazla temas etmesine neden olarak şiddetli ağrıya yol açabilir.

Kuyruk Sokumunda Kemik Çıkıntısı Oluşumuna Nasıl Tanı Konur?

Bazı vakalarda elle muayene sırasında kemik çıkıntısının varlığı anlaşılabilir.Fakat doktorlar ağırlıklı olarak tanıyı radyolojik tetkitlerle koyar.Kuyruk sokumunda kemik çıkıntısının varlığının en güzel yandan çekilen görüntülerde anlaşıldığı belirtilmiştir.

 

                                                                                Kemik Çıkıntısının Boyutunun Ağrıyla İlgisi varmıdır?

Yapılan çalışmalarda kemik çıkıntısının boyutunun ağrıyı doğru orantılı etkilemediği ortaya konmuştur.Çok ufak kemik çıkıntıları bile şiddetli ağrıya sebep olabilir.

 

 

                                                                    Kuyruk Sokumundaki Kemik Çıkıntısı Ameliyatla Törpülenebilir mi?

Cevap maalesef hayır.Vücudun diğer bölümlerinde oluşan kemik çıkıntıları ameliyatla törpülenebilirken, kuyruk sokumu oturduğumuzda gövdenin tüm yükünü kuyruk sokumu taşıdığından ve yapı olarak çok ince olduğundan ameliyatla törpüleme yapılmamaktadır.

Kuyruk sokumu ameliyatı genellikle kuyruk sokumu çıkarma işlemini içeririr.Fakat mantık olarak parmağımızda şeytantırnağı var diye parmağımızı kestirmeye benzediğinden en son başvurulacak yöntemdir.

Sevindiri olan ise kuyruk sokumunda kemik çıkıntısı cerrahi olmayan (konservatif) tedavilere olumlu yanıt verir.Ayrıntılar için kuyruk sokumu ağrısı tedavi yöntemlerini inceleyebilirsiniz.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Hakkında Faydalı Bilgiler Burada Personellerimiz

If you need a doctor for to consectetuer Lorem ipsum dolor, consectetur adipiscing elit. Ut volutpat eros adipiscing nonummy.