Yükleniyor...

Dereboyu Caddesi no:25 Beşiktaş İstanbul

Kuyruk Sokumu Çıkığı

Kuyruk Sokumu Ağrısı Hakkında Faydalı Bilgiler Burada Kuyruk Sokumu Çıkığı17x345


        
                                                           Kuyruk Sokumu Çıkıkları

 

                   Kuyruk sokumu çıkıklarını incelemeden önce çıkık nedir önce onu inceleyelim.

                                                                                                                        Çıkık Nedir?

                    Eklemlerimizde 2 veya daha fazla kemik birbiriyle etkileşim halindedir ve çevresindeki bağlar sayesinde muntazam bir şekilde hareket ederler.Kemik eklemde bulunması gereken yerin dışına doğru hareket ederse çıkık gelişir

                                                                                                                Kuyruk Sokumu Çıkıkları

                    Kuyruk sokumu çıkıklarıyla, kuyruk sokumu kırıkları çok sık birbiriyle karıştırılır.İkise birbirinden farklıdır.Kuyruk sokumu çıkıklarında kemik yoğunlu sabittir.Kemik bütün halindedir fakat kuyruk sokumunu oluşturan 3 5 arası kemiklerden biri yerinden ayrılmıştır.

                    Kuyruk sokumuna alınan tramvalara bağlı olarak kırık veya çıkık gelişmesi değişir.Örneğin uzun saatler masa başında çalışan ve kaykılarak oturmayı alışkanlık haline getirmiş kişiler kuyruk sokumu ağrısı şikayetiyle doktora başvurduğunda bu kişilerde ağırlıklı olarak kuyruk sokumu çıkığı geliştiği belirlenirken diğer tramva çeşitlerinde( sert bir yere düşme, trafik kazası) tanı değişebilmektedir.Kuyruk sokumu kırığı gelişmesi kuyruk sokumu çıkığına göre daha sert bir tramva gerektirir.

                    Kuyruk sokumu çıkıklarında, kuyruk sokumuna yapışık haldeki kas ve ligamentlerde etkilenir.Normalde belirli bir dereceye kadar hareket izni veren kas ve ligamentler kuyruk sokumu kemiklerinde çıkık gelişmesiyle birlikte daha fazla hareket izni verir.Kuyruk sokumuna yapılan manipülasyondan sonra kemiğin tekrar çıkmasının ana sebebi kuyruk sokumuna yapışık haldeki ligamentlerin zarara uğramış olması ve eskiye göre daha esnek hale gelmesidir.

 

212x142

                                                                                Kuyruk Sokumu Çıkıklarında Tanı Koymanın Zorlukları Nelerdir?

                      Doktoların kuyruk sokumu çıkıklarında tanı koymada dile getirdikleri zorluklar vardır.Kuyruk sokumu kemiğinin yapısı kişiden kişiye farklılık gösterir.Kiminde 3 kuyruk sokumu kemiği kiminde 5 kuyruk sokumu kemiği bulunabilir.Kuyruk sokumunun yapısı bayandan erkeğe göre de farklılık gösterir.Bayanlarda kuyruk sokumu daha korumasız dışa doğruyken erkekte daha korumalı bayanlara göre açısı daha içe doğrudur.

                      Bu gibi sebeplerle tanı koymada ilk zorluk; hiçbir insanın kuyruk sokumu ağrısı başlamadan önceki kuyruk sokumu ve sakroilak bölgeyi gösteren röntgeninin olmamasıdır.Eğer kuyruk sokumu çıkığı çok hafifse , yer değiştirmeler röntgende çok bariz fark edilmiyorsa kimi doktor bunu gözden kaçırabilmektedir.

                      Tanı koymadaki ikinci zorluk; Kuyruk sokumunun bazı derecelere kadar hareketinin normal kabul edilmesidir.Burada değerlendirilmesi gereken “kuyruk sokumu kemiklerinde hiçbir hareket varmı?” dan daha çok “kuyruk sokumu kemiklerinde çok fazla hareket varmı?” olduğundan doktorlar yanılabilmektedir.

 

 

Kuyruk Sokumu Ağrısı Hakkında Faydalı Bilgiler Burada Personellerimiz

If you need a doctor for to consectetuer Lorem ipsum dolor, consectetur adipiscing elit. Ut volutpat eros adipiscing nonummy.