Yükleniyor...

Dereboyu Caddesi no:25 Beşiktaş İstanbul

kuyruk sokumu ağrısı

kuyruk sokumu ağrısı
23 Mart 2017, 13:03

kuyruk sokumu ağrısı

Kuyruk Sokumu Batması

Kuyruk sokumu batması, düşme, çarpma sonucu kuyruk sokumunda meydana gelen, çok ağrılı sancılara yol açan bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu 3 küçük ince ve küçük kemikten oluşmaktadır. Bu 3 küçük kemik birbirine bağlarla bağlıdır. Kuyruk sokumunda bulunan kemikler çok ince ve kırılgan oldukları için bir yere çarpmayla veya sert bir yere oturmayla zarar görmektedir. Kuyruk sokumunda bulunan kemikler çok çabuk kırılmaktadır.

Kuyruk sokumu batması aynı zamanda kalça kemiğinin oturma durumunda zeminle temas eden bölümünde bulunan bir çeşit yastık görevi gören kısmın iltihaplanması ile bölgede sürekli ağrılar meydana gelmektedir. Oturarak çalışanların büyük sıkıntı çektiği bu ağrılar, yolculuk esnasında, sinemaya ve tiyatroya gidenlerde, uzun süre oturmak zorunda kalanlarda oldukça sık görülmektedir. Ağrı bazen kendiliğinden geçebildiği gibi tedavide gerektirebiliyor. Bölgeye lokal anestezikler ve kortikosteroid enjeksiyonları ile hastalarda uzun süreli rahatlamalar meydana gelir. Enjeksiyon tedavilerinde hasta seçimi çok önemlidir. Bu tedavide önce ağrının kuyruk sokumunda hangi parçadan kaynaklandığı tespiti yapılıyor ve bu bölgeye ''x'' ışını verilerek enjeksiyon yapılmaktadır. Bu yöntem, doğrudan o bölgenin ''x'' ışını altında problemli bölgenin tespit edilmesi ve ilacın enjekte edilmesi esasına dayanıyor. Enjeksiyondan 1-2 hafta içinde ağrılar hızla geriler ve hasta rahatlar.
Kuyruk Sokumu Batması

Enjeksiyon tedavisi için iki seans yeterli olmaktadır.

Uzman doktorların en son tedavi şekli cerrahi müdahaledir. Bu tedavi yöntemine nadiren gerek duyulmaktadır.

Kuyruk sokumu batması kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha fazla rastlamak mümkündür. Bunun nedeni ise pelvis bölgesinin yapısının kuyruk sokumunu daha korunmasız bırakmasından kaynaklanmaktadır. Kuyruk sokumu batması özellikle hamile kadınları çok etkilemektedir. Genellikle oturunca ortaya çıkan ağrılar sonrasında şiddetlenebiliyor. Kuyruk sokumu batması ağrıları düşme sonrasında ve doğum sonrasında görülebildiği gibi, tekrarlayan zorlanmalar ve sebep olmaksızın da başlayabiliyor. Kuyruk sokumu batması ağrılarını daha aza indirmek için hastaların yan yatması, ağır kaldırmaması, sert zemine oturmaması önerilmektedir.

Kuyruk sokumu batması ile oluşan ağrıların zaman geçirilmeden uzman kişiler tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu tür ağrıların tespiti uzmanlık gerekmektedir. Aksi takdirde cerrahi girişime rağmen hastalarda ağrılar devam etmektedir. Cerrahi işlem tecrübeli bir uzman tarafından yapıldığı zaman kuyruk sokumu batması ağrıları tamamen yok olmaktadır. Hastaların uzun süre simite benzer minderlerde oturması gerekebilir. Ayrıca bu rahatsızlıkta klozet tipi tuvaletlerin kullanılması önerilmektedir. Bu işlemler diğer alternatif tedavi yöntemleri arasındadır.

Yorum Ekle

Diğer Yazılar
Körelmiş Kuyruk Körelmiş Kuyruk 23 Mart 2017, 13:02
Kuyruk Sokumu Ağrısı Ve Psikolojik Etki Kuyruk Sokumu Ağrısı Ve Psikolojik Etki 23 Mart 2017, 13:02
Kuyruk Sokumu Ağrısının Nesi Komik? Kuyruk Sokumu Ağrısının Nesi Komik? 30 Aralık 2016, 20:47
Koksiks Eksizyonu Riskleri Koksiks Eksizyonu Riskleri 23 Mart 2017, 13:03
Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı 30 Aralık 2016, 20:46