Yükleniyor...

Dereboyu Caddesi no:25 Beşiktaş İstanbul

Kuyruk Sokumu Ağrısı Ve Psikolojik Etki

Kuyruk Sokumu Ağrısı Ve Psikolojik Etki
23 Mart 2017, 13:02

Kuyruk Sokumu Ağrısı Ve Psikolojik Etki

Her ağrı gibi kuyruk sokumu ağrısında da geçmişteki olaylar,wpbeginner yaşanılan şeylerin etkisi vardır.Fakat bu ağrının kaynağı psikolojik demek değildir.Malesef kuyruk sokumu ağrısı ve pelvik bölgeyle ilgili hastaneye başvuran insanların ağrı beyninin içinde denilip psikiyatriye yönlendirildiği olmuştur.

Ağrının sürekli olması aylarca hatta yıllarca
sürebilmesi kişilerihem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak yorar.Ağrı hayatımızın merkezi olmaya başlar, ağrı dışındaki herşeyi yavaş yavaş kaybetsekte…

 

Kuyruk sokumu ağrısı arkadaşlarımız ve ailemizle bir yere yemeğe gitmemizi engeller.Yurtdışına uçakla seyahat etmeyi, uzun araba yolculuklarını düşünemez konuma gelebilirsiniz.Ben de geçmişime baktığımda 1 sene ameliyattan önce 1 sene ameliyattan sonra taki geçen aya kadar hiçbir uzun soluklu yurtdışı seyehatine gitmedim.Kuyruk sokumu ağrısı oturarak çalışan biriyseniz işinizi yapamaz hale getirebilir, öğrenciyseniz dersler size inanılmaz sıkıntı verebilir.

Hayatınızda bir anda böyle bir duruma düştüğünüzde ve gittiğiniz doktor eğer kuyruk sokumu ağrısı tedavisinden bihaberse depresyon kapınızı çalar.Fakat bu depresyon türü ingilizcede reactive depression denilen depresyonun tüm bu olumsuzlaklara karşı ortaya çıkma durumudur.Normal hayatın belirli bir dönemindedepresyon-2 olabilen birincil depresyondan farklıdır.Depresyona ek olarak tüm bu olumsuzluklar kişide anksiyete de ortaya çıkmasına da yol açabilir.Kişi bu ağrının neden kaynaklandığını kafasına takabilir, işinin, kariyerinin, hayatının bu ağrıyla nasıl gideceğini uzun süre düşünebilir,işin işinden çıkamadığı zamanlar olabilir.Kişide, hangi sandalye ye kaç dakika oturabildiği gibi kafa karışıkları, farklı bir sürü sandalye alma gibi eğilimler ortaya çıkabilir.

Sonuçta kronik ağrı hele ki kuyruk sokumunda beraberinde depresyon ve anksyete getirebilir, kişinin sosyal hayatında birsürü olumsuzluklara yol açabilir, kişi çabuk öfkelenebilir ve daha sabırsız hale gelebilir.
Kuyruk sokumu ağrısı çeken kişide bir diğer hissedilen duygu ise kimsenin onu anlamadığıdır.Kişi yakınları tarafından hasta muamelesi görmediği zaman bu duygu ortaya çıkar.Çünkü kuyruk sokumu ağrısı yakınlarımız tarafından; kolumuza, bacağımıza bir şey olduğu zaman,örneğin bacağımızın alçıya alınması kadar ilgi görmez.Bu gibi durumlarda yakınlarımızla konuşmak, durumun ciddiyetini anlatmak,hastalığı araştırmak, tedavisi nerdeyse arayıp bulmak ve salatalık bir doktora gitmemek son derece önemlidir.

1 Yorumlar

Sena çelik
Sena çelik 17 Şubat 2018, 01:52

Yaklaşık 1 yıldır bu ağrıyı çekiyorum . Artik bi çözüm bulmak istiyorum. Ama geçmiyor. İğne yaptirmak hususunda kararsizim

Yorum Ekle

Diğer Yazılar
Körelmiş Kuyruk Körelmiş Kuyruk 23 Mart 2017, 13:02
Kuyruk Sokumu Ağrısı Ve Psikolojik Etki Kuyruk Sokumu Ağrısı Ve Psikolojik Etki 23 Mart 2017, 13:02
Kuyruk Sokumu Ağrısının Nesi Komik? Kuyruk Sokumu Ağrısının Nesi Komik? 30 Aralık 2016, 20:47
Koksiks Eksizyonu Riskleri Koksiks Eksizyonu Riskleri 23 Mart 2017, 13:03
Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı 30 Aralık 2016, 20:46