Yükleniyor...

Galatasaray Üniversitesi BEŞİKTAŞ/İSTANBUL

Koksiks Eksizyonu Riskleri

Koksiks Eksizyonu Riskleri
23 Mart 2017, 13:03

Koksiks Eksizyonu Riskleri

Kuyruk sokumunun cerrahi olarak çıkartılması işleminin kısa ve uzun dönemde birçok riski bulunmaktadır.

                    Bu risklerin başında ameliyat bölgesinin enfeksiyon kapması gelmektedir.Kuyruk sokumu makata ve kalın bağırsağın son kısımına çok yakın olduğu için yarayı steril tutmak son derece zordur.Ameliyat bölgesi çok kolay bakteri toplayabilir ve enfekte olabilir.
Bu konu üzerine Harvard Universitesin’de Dr.Wood ‘un yaptığı bir çalışma vardır.Çalışmada kuyruk sokumu cerrahi olarak çıkarılan hastaların yüzde %35 ‘inde komplikasyon oluştuğu %15 ‘inde ise enfeksiyona bağlı olarak hastaların tekrar ameliyata alınmak zorunda olduğudur. 6 hastadan 1’ini tekrar enfeksiyona bağlı olarak ameliyata almak oldukça yüksek bir oran.
Enfeksiyon sadece deri üzerinde olunca problem çok fazla olmasa da kuyruk sokumunun çıkartılmayan kemiklerine veya sakrum kemiğine doğru yayıldığında, problem tehlikeli hale gelebiliyor.

                    Ameliyatın bir diğer riski ise ağrının tam olarak geçmemesi ve kalıcı olarak devam etmesi.İngiltere’de yapılmış bir çalışmada kuyruk sokumları çıkartılmış hastalar ortalama 5 yıl boyunca izlenmiş ve 3 ‘te 1’inde ağrının hala devam ettiği gerilemediği belirtilmiştir.
Ağrının devam etmesinin sebepleri arasında kuyruk sokumunda aşırı hareket eden kemiklerden birinin sağlam kemik sanılarak alınmaması, ameliyat bölgesinde yeni oluşan dokunun oturulurken baskıya neden olması ve o bölgedeki bazı sinirlere baskı yapması, ameliyat bölgesindeki yumuşak dokularda enfeksiyon gelişmesi gibi nedenler gösterilmektedir.
Ağrının geçmemesinin bir diğer nedeni özellikle uzun yıllar oturamayan, oturmak zorunda olduğunda çok şiddetli ağrısı olan insanlarda, beynin ağrıyı öğrenmesi ve ağrının beyinde saklanması olarak öngörülmektedir.Aynı bacağı ağrıyıp da bacağı kesilen insanların,bacağı kesildikten sonra da ağrının devam etmesi örneği gibi kuyruk sokumu çıkartıldıktan sonrada kuyruk sokumu ağrısının devam etmesi mümkündür.

Bahsedeceğim, ameliyatın diğer riski ise pelvik tabanın sarkmasıdır.Pelvik taban aynı bir hamak gibi içerideki organları tutar ve yere düşmesini engeller.Pelvik tabandaki birçok kas,tendon, ligament kuyruk sokumuna yapışık haldedir.Kuyruk sokumu cerrahi olarak çıkarıldığı zaman pelvik taban bir yapışma yerini kaybetmiş olur ve bu durum pelvik taban içindeki organların aşağıya doğru kaymasına idrar ve kaka dengemizde sıkıntılar yaşamamıza neden olabilir.

Bazı cerrahların kuyruk sokumunu çıkarttıktan sonra hastayı fizyoterapiste gönderdiği ve pelvik taban kuvvetlendirme egzersizleri yaptırttığı belirtilmiştir.

                    Pelvik tabanın sarkma riski kadınlarda erkeklere göre daha fazladır.Yapılan çalışmalar bu riskin %5 ve daha altı vakalarda görüldüğünü göstermiştir.

Yorum Ekle

Diğer Yazılar
Körelmiş Kuyruk Körelmiş Kuyruk 23 Mart 2017, 13:02
Kuyruk Sokumu Ağrısı Ve Psikolojik Etki Kuyruk Sokumu Ağrısı Ve Psikolojik Etki 23 Mart 2017, 13:02
Kuyruk Sokumu Ağrısının Nesi Komik? Kuyruk Sokumu Ağrısının Nesi Komik? 30 Aralık 2016, 20:47
Koksiks Eksizyonu Riskleri Koksiks Eksizyonu Riskleri 23 Mart 2017, 13:03
Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı 30 Aralık 2016, 20:46