Yükleniyor...

Dereboyu Caddesi no:25 Beşiktaş İstanbul

Koksiks Eksizyonu Riskleri

Koksiks Eksizyonu Riskleri
23 Mart 2017, 13:03

Koksiks Eksizyonu Riskleri

Kuyruk sokumunun cerrahi olarak çıkartılması işleminin kısa ve uzun dönemde birçok riski bulunmaktadır.

                    Bu risklerin başında ameliyat bölgesinin enfeksiyon kapması gelmektedir.Kuyruk sokumu makata ve kalın bağırsağın son kısımına çok yakın olduğu için yarayı steril tutmak son derece zordur.Ameliyat bölgesi çok kolay bakteri toplayabilir ve enfekte olabilir.
Bu konu üzerine Harvard Universitesin’de Dr.Wood ‘un yaptığı bir çalışma vardır.Çalışmada kuyruk sokumu cerrahi olarak çıkarılan hastaların yüzde %35 ‘inde komplikasyon oluştuğu %15 ‘inde ise enfeksiyona bağlı olarak hastaların tekrar ameliyata alınmak zorunda olduğudur. 6 hastadan 1’ini tekrar enfeksiyona bağlı olarak ameliyata almak oldukça yüksek bir oran.
Enfeksiyon sadece deri üzerinde olunca problem çok fazla olmasa da kuyruk sokumunun çıkartılmayan kemiklerine veya sakrum kemiğine doğru yayıldığında, problem tehlikeli hale gelebiliyor.

                    Ameliyatın bir diğer riski ise ağrının tam olarak geçmemesi ve kalıcı olarak devam etmesi.İngiltere’de yapılmış bir çalışmada kuyruk sokumları çıkartılmış hastalar ortalama 5 yıl boyunca izlenmiş ve 3 ‘te 1’inde ağrının hala devam ettiği gerilemediği belirtilmiştir.
Ağrının devam etmesinin sebepleri arasında kuyruk sokumunda aşırı hareket eden kemiklerden birinin sağlam kemik sanılarak alınmaması, ameliyat bölgesinde yeni oluşan dokunun oturulurken baskıya neden olması ve o bölgedeki bazı sinirlere baskı yapması, ameliyat bölgesindeki yumuşak dokularda enfeksiyon gelişmesi gibi nedenler gösterilmektedir.
Ağrının geçmemesinin bir diğer nedeni özellikle uzun yıllar oturamayan, oturmak zorunda olduğunda çok şiddetli ağrısı olan insanlarda, beynin ağrıyı öğrenmesi ve ağrının beyinde saklanması olarak öngörülmektedir.Aynı bacağı ağrıyıp da bacağı kesilen insanların,bacağı kesildikten sonra da ağrının devam etmesi örneği gibi kuyruk sokumu çıkartıldıktan sonrada kuyruk sokumu ağrısının devam etmesi mümkündür.

Bahsedeceğim, ameliyatın diğer riski ise pelvik tabanın sarkmasıdır.Pelvik taban aynı bir hamak gibi içerideki organları tutar ve yere düşmesini engeller.Pelvik tabandaki birçok kas,tendon, ligament kuyruk sokumuna yapışık haldedir.Kuyruk sokumu cerrahi olarak çıkarıldığı zaman pelvik taban bir yapışma yerini kaybetmiş olur ve bu durum pelvik taban içindeki organların aşağıya doğru kaymasına idrar ve kaka dengemizde sıkıntılar yaşamamıza neden olabilir.

Bazı cerrahların kuyruk sokumunu çıkarttıktan sonra hastayı fizyoterapiste gönderdiği ve pelvik taban kuvvetlendirme egzersizleri yaptırttığı belirtilmiştir.

                    Pelvik tabanın sarkma riski kadınlarda erkeklere göre daha fazladır.Yapılan çalışmalar bu riskin %5 ve daha altı vakalarda görüldüğünü göstermiştir.

3 Yorumlar

sibel altintas
sibel altintas 09 Mart 2018, 20:35

Merhaba bende on yila yakindir bu rahatsizlikla yaşıyorum uckere igne tedavisi oldum son 9 ay önce olmustum hic agrilarım gecmedigi gibi dahada arti bu hafta uuruyemez hale geldim bugun acildeydim salı gunu randevum var ameliyat gunu verecek cok korkuyorum ustdeki aciklamalardan sonra hele ama artik sikayetlerim kalcama bacagima ve sanirim belime gecti care söyleyin napalim dr lar ameliyat olsak bi turlu olmasak bi turlu idar kacircakmisiz dıskimizi tutamiyacakmisiz ben 42 yasinda calisan bi anneyim isim esim evim cocum var lutfen care

deniz diner
deniz diner 16 Şubat 2018, 16:22

merhaba 6 aydir ben de agri cekiyorum.igneler, ilaclar ise yaramiyor. ustelik lycra 150 mg ve contramal 100 mg kullanmama ragmen agrim gecmiyor. simite bile oturamiyorum. yuz ustu uzaninca rahatliyorum.artik kuyruk sokumu haric diger bolgelerim de bu sekilde uzanmaktan dolayi agriyor.Doktorum diger tedavilerle agrim dinmedigi icin ameliyati oneriyor.3 kemik aliniyormus.yalniz karar vermek zor hele de sizler yukaridaki riskleri paylasinca...tam bi araftayim.bu durumda biz ne yapacagiz?

ejman kaymaz
ejman kaymaz 08 Kasım 2017, 13:33

Merhaba, Bende kuyruk sokumu ağrısı var. 3 seans kuru iğne tedavisi uyugulandı. ardından da iki kez farklı zamanlarda ameliyat ortamında hocalar tarafından o bölgeye enjeksiyon yapıldı. şu ana kadar şikayetlerim geçmedi devam ediyor. devamlı oturma minderi (simit) kullanıyorum. Şimdi ameliyat olmak istemiştim ama yukardaki koksiks ameliyatı risklerini okuyunca vaz geçtim. Bu ağrılarla ömür boyu yaşıyacağım. fakat merak ettiğim şu ameliyat olmasam ileride daha fazla ne gibi sıkıntılar yaşarım.

Yorum Ekle

Diğer Yazılar
Körelmiş Kuyruk Körelmiş Kuyruk 23 Mart 2017, 13:02
Kuyruk Sokumu Ağrısı Ve Psikolojik Etki Kuyruk Sokumu Ağrısı Ve Psikolojik Etki 23 Mart 2017, 13:02
Kuyruk Sokumu Ağrısının Nesi Komik? Kuyruk Sokumu Ağrısının Nesi Komik? 30 Aralık 2016, 20:47
Koksiks Eksizyonu Riskleri Koksiks Eksizyonu Riskleri 23 Mart 2017, 13:03
Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı 30 Aralık 2016, 20:46